top of page

ПІДСУМКИ ІСТОРИКО-КРАЄЗНАВЧОЇ ПРАКТИКИ УЧНІВ 10-Х КЛАСІВ ОБЛАСНОГО НАУКОВОГО ЛІЦЕЮ-ІНТЕРНАТУ


Згідно з навчальним планом, після завершення 2-го семестру 2023/2024 навчального року учні 10-А та 10-Б класів проходили практику з історичного краєзнавства.

3 червня під час екскурсії до Барського історичного музею десятикласники детально ознайомилися з історією Барщини, її найвидатнішими постатями і найцікавішими артефактами; переглянули виставку холодної зброї (ХІІ тис. р. до н.е. - поч. ХХ ст.) та послухали розповідь краєзнавців про історію КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського» і, зокрема, Обласного наукового ліцею-інтернату.

Ліцеїсти почерпнули чимало нової інформації про найважливіші історичні, архітектурні та духовні пам’ятки міста Бара і його околиць. Дізналися про відкриття в місті пам’ятників загиблим барчанам під час Другої світової війни та воїнам, які визволяли Бар від нацистів у березні 1944 р.; пам’ятників Михайлові Грушевському і Тарасові Шевченку; пам’ятного знака на честь вшанування жертв Голодомору 1932-1933 рр., стели пам’яті Героїв АТО і широкомасштабної російсько-української війни 2022-2024 рр.

Екскурсанти зацікавлено слухали розповіді про Барський замок ХVІ-ХІХ ст., битву полковника Максима Кривоноса за Барську фортецю з польськими військами влітку 1648 р., місце загибелі 500 барських конфедератів у битві з російськими військами генерала Кричетникова у 1768 році. Відвідали будинок Михайла Коцюбинського; жіночий монастир сестер-бенедиктинок початку ХVІІ ст.; Свято-Успенську православну церкву ХVІІІ ст., побудовану в стилі бароко; готичний римо-католицький костел Святої Анни (1811 р.) і греко-католицьку церкву другої половини ХІХ ст.; ознайомилися з архітектурою найдавніших будов міста Бара часів ХІХ- початку ХХ ст.

4 червня учні ліцею відкрили для себе історію барської кераміки ХVІ - ХХ ст. Відвідавши коледжеву майстерню з виготовлення глиняних виробів, долучилися до майстеркласу викладача кафедри мистецьких дисциплін В. В. Шпаковатого. Вадим Васильович розповів своїм гостям про роботу з глиною на гончарному крузі, ознайомив з різними техніками випалення глиняних виробів та способами розпису кераміки, дав відповіді на численні запитання.

5 червня на базі коледжу (аудиторія 103) відбулася підсумкова історико-краєзнавча конференція «Наш край з найдавніших часів до сьогодення» за участю учнів 10-х класів Обласного наукового ліцею-інтернату. Із вітальним словом до учасників конференції звернулися їхні наставники – Олена Миколаївна Гулько, директор Обласного наукового ліцею-інтернату, доктор філософії, і Лариса Михайлівна Слободянюк, керівник наукового ліцейського товариства «Перспектива». Олексій Андрійович Бакалець, керівник історико-краєзнавчої практики, ознайомив присутніх із найцікавішими працями з історичного краєзнавства Подільського регіону.

Учасники наукової конференції послухали та обговорили доповіді-презентації учнів ліцею :

  • СТОЛИЦІ ТА РЕЗИДЕНЦІЇ ГЕТЬМАНІВ УКРАЇНИ ДРУГОЇ ПОЛОВИНИ ХVІІ –ХVІІІ ст. (Лебедь Вікторія, 10-А клас);

  • ІСТОРІЯ БАРСЬКОЇ ФОРТЕЦІ: ЗА ПИСЬМОВИМИ ТА АРХЕОЛОГІЧНИМИ ДОСЛІДЖЕННЯМИ 2008-2021 РР. (Кривчак Віталіна, 10-А клас);

  • МИХАЙЛО КОЦЮБИНСЬКИЙ І ПОДІЛЛЯ (Мірошниченко Анна, 10-А клас);

  • ГОЛОДОМОР У СЕЛАХ БАРСЬКОГО РАЙОНУ В 1932-1933 РР. (Зварич Сніжана, 10-А клас);

  • ГОЛОКОСТ У БАРСЬКОМУ ТА КОПАЙГОРОДСЬКОМУ РАЙОНАХ У 1941-1944 РР. (Блажко Альбіна, 10-А клас);

  • РУСИФІКАЦІЯ СХІДНОЇ УКРАЇНИ: МИНУЛЕ І СУЧАСНЕ (Кальянова Юлія, 10-Б клас);

  • ГЕРОЇ АТО І РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКОЇ ВІЙНИ 2022–2024 РР. – НАШІ ЗЕМЛЯКИ (Мудрик Владислав, 10-Б клас).

6 червня, у заключний день практики, учні 10-х класів і студенти 11-Ю групи вирушили до Меджибожа – літописного міста-фортеці (перша письмова згадка датується 1146 р.) Летичівського району Хмельницької області. Юні історики захоплено роздивлялися відроджені стіни замку, його башти, палаци, підземелля, оборонну церкву епохи середньовіччя; уважно слухали розповідь працівниці музею пані Людмили про історію міста-фортеці та романтичне кохання меджибізьких Ромео і Джульєтти. Наукову лекцію і цікаву екскурсію по території замку, де в останні роки працює постійна археологічна експедиція, провів заступник директора Державного історико-культурного заповідника «Межибіж» археолог Олександр Надвірняк.

Учні, студенти і викладачі, що їх супроводжували, побували в історичному музеї та музеї Голодомору 1932–1933 рр., ознайомилися з унікальними експонатами.

Справжнє захоплення екскурсантів викликало підняття на сторожову лицарську вежу. Щоб побачити з її висоти неймовірної краси краєвид, вони подолали 101 дерев’яну сходинку!..

Із новими знаннями, позитивними емоціями та незабутніми враженнями екскурсанти повернулися до мальовничого Бара, звідки почалась захоплива мандрівка рідним краєм.

 

 

Олексій БАКАЛЕЦЬ, керівник практики,

професор кафедри соціально-економічних дисциплін,

кандидат історичних наук, доцент

 

31 перегляд

Comments


Архів

Краплинки мудрості

Ми в соцмережах
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page