top of page

Замок "Паланок" у Мукачеві


У Мукачеві розташована одна з найдавніших українських фортець: замок «Паланок». Середньовічні стіни приховують чимало загадок і таємниць. Саме туди студенти-практиканти і викладачі рушили на другий день практики.

Затишне закарпатське містечко розташоване на берегах річки Латориці. Воно було побудоване на рівній, майже плоскій місцевості, без схилів і пагорбів. Якщо дивитися на місто зверху, здається, що воно лежить перед глядачем, як на долоні. Тим величніше піднімається над Мукачево замок – його фундаментом стала гора вулканічного походження. Велична фортеця, що височіє над містом – головна атракція стародавнього Мукачево. Місто будувалося навколо неприступної фортеці, адже в ті давні часи, коли воно тільки зароджувалося, жителям доводилося захищати будинку від численних ворогів. З горою, на якій стоїть середньовічна фортеця, пов'язана і назва самого міста. Існує легенда, нібито цю гору насипали люди, але праця коштувала їм страшних мук – звідси і назва Мукачево.

Літописи не зберегли точної дати заснування замку «Паланок». Єдине, що можуть сказати вчені мужі: в XI столітті фортеця вже існувала. Як виникла така дивна назва: «Паланок»? Паланок – це дубовий частокіл, яким обнесено рів, який огороджує замкову гору. За частоколом колись жили ковалі, теслі та інші майстри, що працюють в фортеці. Від цього частоколу і пішла назва замка.

Середньовічні замки і палаци – більше, ніж просто резиденція правлячого князя або заможного барона. Їх можна порівняти з невеликим селищем за стіною, в якому одночасно жила велика кількість людей: аристократи, солдати, слуги, майстри. Під час облоги замок мав стати укриттям для селян, які живуть навколо. Тому не варто дивуватися розмірами «Паланка» – він займає майже 14 тисяч квадратних метрів. Таємні підземні переходи, до сих пір збереглися під стінами і вежами, свого часу служили укриттям для людей і худоби. Фортеця поділена на три тераси, три рівня: Верхній, Середній і Нижній замки. Ці тераси, подібно річним кільцям, за якими визначають вік дерева: Верхній замок – найстаріша споруда. На шість метрів нижче від нього побудована «молодша» Середня тераса. Нижній замок був створений в XVIII ст. Його звели на 10 м нижче Середнього рівня.

На щастя численних туристів, які приїжджають помилуватися на замок, фортеця ця не зберегла свій початковий вигляд. Чому на щастя? Тому що сьогодні до воріт веде хороша дорога, прокладена по західному схилу гори. Піднятися до фортеці по цій дорозі легко навіть літній людині, розмінявши не один десяток років. Але дорога з'явилася тільки в XVIII в. разом з Нижнім замком. Раніше до фортеці доводилося підніматися по крутій стежці.

Потрапити в замок можуть всі бажаючі: потрібно лише дістатися до Мукачево і піднятися до замкових воріт. Коли ви перейдете міст, перекинутий через глибокий рів, побачите каси, в яких можна просто оплатити вхід або замовити екскурсію на додачу. У «Паланку» однаково раді і екскурсантам і самостійним туристам, які бажають розглянути древні стіни без підказок екскурсовода. На території замку діють не тільки історичні експозиції – працюють сувенірні лавки і кафе. На нижньому ярусі можна присісти, щоб відпочити, випити кави або гарячого вина. Прогулятися підземеллями і коридорами замку цікаво, але набагато цікавіше взяти екскурсію – це не буде дорого коштувати. Екскурсія триватиме майже 2 години: гостей познайомлять з побутом та історією фортеці, розкажуть легенди і реальні історичні факти, які часом вражають більше, ніж вигадки.


107 переглядів
Архів