top of page

«У БОРОТЬБІ ЗА СВОБОДУ»

11 травня на базі КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського» в режимі онлайн відбулася гостьова лекція «У боротьбі за свободу» (модератор – Каплична Людмила Олексіївна, викладач філологічних дисциплін, аспірант Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка), до участі в якій були запрошені викладачі, студенти та ліцеїсти коледжу.

Із вітальним словом до учасників зустрічі звернувся Савчук Петро Несторович, директор Комунального закладу вищої освіти «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського», кандидат педагогічних наук, відмінник освіти України, який наголосив, що проведення подібних заходів є особливо актуальним сьогодні, адже воєнна реальність породила феномен нової літератури, котра є не тільки рефлексією на ті чи інші події, а передусім реалістичним змалюванням боротьби українців за свою незалежність, землю, за свій дім.

До участі в онлайн-зустрічі були запрошені доктор філологічних наук, професор Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Рарицький Олег Анатолійович, котрий із перших днів повномасштабного вторгнення служить у лавах Збройних сил України та продовжує займатися науковою діяльністю, і кандидат філологічних наук, доцент Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського Поляруш Ніна Степанівна.

Професор Рарицький О. А. виступив із лекцією «Шпитальна публіцистика Рити Довгань: портрети, сенсо-мотиваційні аспекти війни», у якій представив небуденне явище новітньої нефікційної прози. Шпитальні нотатки шістдесятниці виникли на основі власної життєвого досвіду, відвідин Київського військового шпиталю і надання волонтерської допомоги пораненим українським бійцям.

Зі слів Олега Анатолійовича, у найближчі роки у вітчизняній літературі «точно буде багато болю, точно буде переосмислення минулого і сучасного, виросте інтерес до свого, до автентики, персоналій. Кількість книг, зокрема і про війну, принаймні найближчим часом зростатиме». У відкритому діалозі учасники онлайн-лекції дійшли висновку, що впродовж наступних років документальна література буде на піку популярності.

Доцент Поляруш Н. С. у своєму виступі «Українська поезія опору: мотиви, образи» представила творчість сучасних авторів, які не тільки пишуть, а й служать у лавах ЗСУ та волонтерять. Серед них: Сергій Жадан, Василь Махно, Павло Вишебаба, Борис Гуменюк, Ілля Чернілевський, Дмитро Лазуткін та ін. На думку Ніни Степанівни, сьогодні сучасна жіноча поезія висвітлена яскравіше. До прикладу: Катерина Калитко (вірш «Мотанка»), Маріана Кім’яновська («Беземоційна вбивця»), Світлана Далан та ін.

Завершилася гостьова лекція висновками та узагальненнями Людмили Капличної. На її думку, «повоєнна українська література точно буде літературою нації-переможців, у цьому немає жодного сумніву. У ній знайдеться місце і суто воєнній тематиці, і осмисленню випробувань, які довелося пережити цивільним, і досвіду вимушеної тимчасової еміграції. Буде простір і для документалістики, і для художньої літератури. Твори сучасних письменників – це виклик, свобода, незламність. Реалії війни та російської агресії проти нашої країни відображені у творах українських письменників і зараз неможливо дистанціюватися від цих тем. Війна, на жаль, не оминає нікого. Війна вплинула на всіх нас та на всі сфери нашого життя, у тому числі і на літературу».

Учасники гостьової лекції відзначили її прогресивний, інноваційний формат, високий теоретико-практичний і методичний рівень, що відповідає сучасним вимогам вищої школи. Це форма навчання, яка забезпечить здобувачів освіти досвідом безпосереднього спілкування з фахівцями та отримання нових знань за допомогою інформаційних ресурсів в умовах дистанційного навчання.

Щиро вдячні професору Олегу Рарицькому, доценту Ніні Поляруш за цікаві й майстерно проведені лекції та можливість поглибити свої знання про воєнну літературу періоду 2014-2023 років.

Слава Україні! Героям слава!

Катерина СВЯТЕНКО,

студентка 31-Ж групи
185 переглядів

Comments


Архів

Краплинки мудрості

Ми в соцмережах
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page