top of page

23 серпня - День Державного Прапора України


Щороку 23 серпня, за добу до святкування Дня Незалежності, Україна відзначає День Державного Прапора. Дата була обрана на згадку про події 1991 року, коли до будівлі Верховної Ради група народних депутатів внесла синьо-жовтий стяг. Саме ж свято є відносно новим і було засноване указом другого президента України Леоніда Кучми «Про День Державного Прапора України» від 23 серпня 2004 року. Встановлене воно з метою виховання поваги громадян до державних символів України.


Державний прапор України затверджений Верховною Радою 28 січня 1992 року. Це стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього (вгорі) і жовтого (внизу) кольорів зі співвідношенням ширини до довжини 2:3. Згідно з найбільш популярним тлумаченням колірної гами прапора, синя його смуга символізує ясне небо, а жовта – золоті пшеничні ниви. Дехто ж стверджує, що насправді барви нашого прапора здавна символізують дві головні стихії природи – воду і вогонь. Із релігійного погляду жовтий (золотий) колір уособлює Творця і взагалі вищу духовність, а синій – усе земне.


Перша історична згадка про поєднання синього та жовтого елементів в офіційній символіці датована 1256 роком, коли було засновано Львів. Герб цього міста прикрасив золотий лев на синьому тлі. Золотий і синій кольори з XIV ст. офіційно використовувалися в гербі Руського королівства. Також ці барви є і на гербах місцевої знаті. Поєднання символічних для країни кольорів використовувалося і в добу козацтва, особливо починаючи з XVIII ст. Часто в запорожців були сині стяги, прикрашені золотистими орнаментами, образами православних святих або ж козаків.


Поєднання синього і жовтого кольорів остаточно оформилося як єдино національне на початку XX ст. Так, перше офіційне визнання синьо-жовтого прапора відбулося 22 березня 1918 року. Тоді Центральна Рада ухвалила закон, яким затвердила поєднання жовтого і блакитного кольорів на стягові Української Народної Республіки.


Досі точаться дискусії довкола того, яким чином розташовувалися кольори на прапорі УНР: блакитний – угорі, жовтий – унизу; чи навпаки: жовтий – угорі. Науковці сходяться на тому, що не існує документів, якими в УНР затверджувався б саме «жовто-блакитний» порядок смуг. Тому цілком можливо, що використовувалися обидва варіанти прапора.


Правильна назва Державного прапора України – синьо-жовтий. Його кольори розташовані в такому порядку: угорі – синій, унизу – жовтий. Водночас не всім до вподоби така послідовність розміщення кольорів, тому смуги стяга пропонують поміняти місцями. Прибічники ідеї «перевертання» прапора заявляють, що такий порядок кольорів – чи не основна причина нещасть України. Тому, за їхнім твердженням, для розквіту України треба лише «перевернути» прапор.


З історичної точки зору, порядок смуг на українському прапорі тривалий час був не визначеним, тому використовували обидва варіанти розміщення полотнищ. Починаючи з 1848 року, поступово став переважати синьо-жовтий варіант стяга, котрий, зрештою, і був закріплений у XX ст.

Харитонова І.В., викладач історії

21 перегляд
Архів

Краплинки мудрості

Ми в соцмережах
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page