top of page

СТОП БУЛІНГ!


Верховна Рада України підтримала Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу», за яким офіційно зафіксовано суму штрафів за вчинення актів цькування у школі та закладах освіти. Закон визначає механізми протидії булінгу. Освітній омбудсмен буде проводити перевірки щодо булінгу та своєчасного реагування працівників освітніх установ на такі випадки.

Так, за моральне або фізичне насильство та агресію у будь-якій формі загрожуватиме штраф у сумі від 40 до 850 грн. Подібне стягнення очікує також на батьків кривдника, якщо він ще не може відповідати перед законом. За вчинення таких дій із особливою жорстокістю щодо неповнолітнього будуть стягувати штраф від 1700 до 3400 грн.

Каратимуть і вчителів. За приховування булінга штрафуватимуть від 850 до 1700 грн. Директори освітніх установ повинні будуть контролювати, як виконуються заходи з протидії булінгу, розглядати заяви про випадки цькування від здобувачів освіти та їхніх батьків.

Булінг (цькування) – тривожна тенденція, особливо для сучасного дитячого середовища. За результатами дослідження, проведеного UNICEF у 2017 році, 67% дітей в Україні у віці від 11 до 17 років стикалися з проблемою булінгу (цькування) впродовж останніх трьох місяців, а 24% дітей стали жертвами цього явища.

За даними опитування HBSC 2018 року, серед дітей віком від 10 до 17 років 35% опитаних упродовж останніх двох місяців брали участь в ображенні/приниженні або знущанні з інших, 37,9 % були жертвами образ, знущань та принижень інших підлітків.

Результати опитування U-Report відбивають найрозповсюдженіші причини булінгу (цькування): ігнорування дорослими булінгу (цькування) (39%) та особливості характеру певних дітей (26%).

Таким чином, булінг – поширена проблема в сучасному українському суспільстві, і найгостріше вона постає в освітньому середовищі, де дитина проводить більшу частину свого повсякденного життя. Булінґ (від англ. bully – хуліган, задирака, грубіян, «to bully» – задиратися, знущатися) – тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки, щоб заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини.

Прикметною ознакою булінґу є довготривале «відторгнення» дитини її соціальним оточенням.

Найчастіше булінґ відбувається в таких місцях, де контроль з боку дорослих менший або взагалі його нема. Це може бути двір навчального закладу, сходи, коридори, вбиральні, роздягальні, спортивні майданчики. У деяких випадках дитина може піддаватися знущанням і поза територією школи, кривдники можуть перестріти її на шляху до дому. Навіть удома жертву булінґу можуть продовжувати цькувати, надсилаючи образливі повідомлення на телефон або через соціальні мережі.

Найчастіше цькування ініціюють надміру агресивні діти, які люблять домінувати, тобто бути «головними». Їх не турбують почуття і переживання інших людей, вони прагнуть бути в центрі уваги, контролювати все навколо. Принижуючи інших, вони підвищують власну значущість. Нерідко це відбувається через глибокі психологічні комплекси кривдників. Можливо, вони самі переживали приниження або копіюють ті агресивні й образливі моделі поведінки, які є у їхніх сім'ях.

Зазвичай об’єктом знущань (жертвою) булінґу вибирають тих, у кого є дещо не схожий на однолітків. Відмінність може бути будь-якою: особливості зовнішності; манера спілкування, поведінки; незвичайне захоплення; соціальний статус, національність, релігійна приналежність. Найчастіше жертвами булінґу стають діти, які мають:

 1. фізичні вади – носять окуляри, погано чують, мають порушення опорно- рухового апарату, фізично слабкі;

 2. особливості поведінки – замкнуті чи імпульсивні, невпевнені, тривожні;

 3. особливості зовнішності – руде волосся, веснянки, відстовбурчені вуха, незвичну форму голови, надмірну худорлявість чи повноту;

 4. недостатньо розвинені соціальні навички: часто не мають жодного близького друга, краще спілкуються з дорослими ніж з однолітками;

 5. страх перед навчальним закладом: неуспішність у навчанні часто формує у дітей негативне ставлення до закладу освіти, страх відвідування певних предметів, що сприймається навколишніми як підвищена тривожність, невпевненість, провокуючи агресію;

 6. відсутність досвіду життя в колективі (так звані «домашні» діти);

 7. деякі захворювання: заїкання, дислалія (порушення мовлення), дисграфія (порушення письма), дислексія (порушення читання);

 8. знижений рівень інтелекту, труднощі у навчанні;

 9. високий інтелект, обдарованість, видатні досягнення;

 10. погано розвинені гігієнічні навички (неохайні, носять брудні речі, мають неприємний запах).

За даними U-Report, 49 % підтвердили, що вони піддавалися булінґу, а саме через: зовнішність, стать, орієнтацію, етнічну належність.

Людину, яку вибрали жертвою і яка не може постояти за себе, намагаються принизити, залякати, ізолювати від інших різними способами. Найпоширенішими формами булінґу є:

 1. словесні образи, глузування, обзивання, погрози;

 2. образливі жести або дії, наприклад, плювки;

 3. залякування за допомогою слів, загрозливих інтонацій, щоб змусити жертву щось зробити чи не зробити;

 4. ігнорування, відмова від спілкування, виключення із гри, бойкот;

 5. вимагання грошей, їжі, речей, умисного пошкодження особистого майна жертви.

 6. фізичне насилля (удари, щипки, штовхання, підніжки, викручування рук, будь-які інші дії, які заподіюють біль і навіть тілесні ушкодження);

 7. приниження за допомогою мобільних телефонів та інтернету (СМС-повідомлення, електронні листи, образливі репліки і коментарі у чатах та ін.), поширення чуток і пліток.

Жертви булінґу переживають важкі емоції – почуття приниження і сором, страх, розпач і злість. Булінґ вкрай негативно впливає на соціалізацію жертви, спричиняючи:

 1. неадекватне сприймання себе – занижену самооцінку, комплекс неповноцінності, беззахисність;

 2. негативне сприймання однолітків – відсторонення від спілкування, самотність, часті прогули навчальних занять;

 3. неадекватне сприймання реальності – підвищену тривожність, різноманітні фобії, неврози;

 4. девіантну поведінку – схильність до правопорушень, суїцидальні наміри, формування алкогольної, тютюнової чи наркотичної залежності.

Старші діти, підлітки можуть спробувати самостійно впоратись із деякими ситуаціями. Психологами розроблено кілька порад для них:

 1. Ігноруйте кривдника. Якщо є можливість, намагайтесь уникнути сварки, зробіть вигляд, що вам байдуже і йдіть геть. Така поведінка не свідчить про боягузтво, адже, навпаки, іноді зробити це набагато складніше, ніж дати волю емоціям.

 2. Якщо ситуація не дозволяє вам піти, зберігаючи самовладання, використайте гумор. Цим ви можете спантеличити кривдника/кривдників, відволікти його/їх від наміру дошкулити вам.

 3. Стримуйте гнів і злість. Адже це саме те, чого домагається кривдник. Говоріть спокійно і впевнено, покажіть силу духу.

 4. Не вступайте в бійку. Кривдник тільки й чекає приводу, щоб застосувати силу. Що агресивніше ви реагуєте, то більше шансів опинитися в загрозливій для вашої безпеки і здоров’я ситуації.

 5. Не соромтеся обговорювати такі загрозливі ситуації з людьми, яким ви довіряєте. Це допоможе вибудувати правильну лінію поведінки і припинити насилля.

Саме такі поради та ряд інших були запропоновані практичним психологом коледжу Гулько О.М., яка проводила тренінгові заняття зі студентами-першокурсниками Барського гуманітарно-педагогічного коледжу імені Михайла Грушевського та Університету державної фіскальної служби України. Мета проведення занять полягала у ознайомити студентів з поняттям, формами та структурою булінгу; пошук альтернативних (соціально прийнятних) методів вираження емоцій та почуттів, формування навички контролю за власними емоціями та покращення навиків взаємодії між однолітками; розвиток вміння пошуку шляхів виходу зі складної ситуації; сприяння формуванню навиків відповідальної та безпечної поведінки.

Проведені тренінгові заняття отримали належну оцінку у обох навчальних закладах. Студентська молодь досить активно обговорювала тему булінгу, що вказує на усвідомлене ставлення молодих людей до свого життя та його якості.


56 переглядів