top of page

Інформаційний дайджест тижня гуманітарно-педагогічного факультету

Уже доброю традицією стало проведення в Комунальному закладі вищої освіти «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського» тижня гуманітарно-педагогічного факультету.

Цьогоріч, у рамках тижня (із 24 квітня по 28 квітня 2023 року), організованого випускними кафедрами гуманітарно-педагогічного факультету, відбувалися цікаві, пізнавальні, насичені приємними враженнями зустрічі, семінари, віртуальні вебінари та круглі столи, майстер-класи, а також міжнародна науково-теоретична конференція.

Розпочала роботу 24 квітня кафедра мистецьких дисциплін Мистецьким діалогом із кафедрою академічного та естрадного вокалу Київського університету імені Бориса Грінченка. На зустрічі були присутні: Олена Заверуха, завідувач кафедри академічного та естрадного вокалу, кандидат мистецтвознавства, доцент; Віра Яковенко, старший викладач кафедри, Олена Кацалап, старший викладач кафедри та Тетяна Сухомлінова, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри

Із вітальним словом до учасників зустрічі звернувся директор КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського», кандидат педагогічних наук, член-кореспондент Академії МСКП «Полісся» Петро Савчук, який закцентував увагу на важливості діалогу, комунікації поміж закладами вищої освіти.

Під час роботи Мистецького діалогу обговорено низку актуальних питань, зокрема адаптація мистецьких дисциплін під час військового стану, особливості творчої співпраці студентів та викладачів закладів вищої освіти мистецького спрямування. Було обговорено компоненти діючих на сьогодні освітніх програм першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, акцентувалася увага на участі здобувачів вищої освіти у наукових заходах, зокрема у XІ Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів і аспірантів «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ МИСТЕЦЬКОЇ ОСВІТИ І ХУДОЖНЬОЇ КУЛЬТУРИ», мистецьких проєктах, публікаціях тощо.

Завершилася зустріч виступом декана факультету, доктора педагогічних наук Мороз Майї Олександрівни, яка познайомила викладачів кафедри академічного та естрадного вокалу з особливостями фахової підготовки здобувачів освіти мистецьких дисциплін у КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського». Зустріч пройшла у теплій, невимушеній атмосфері, і, що важливо, були намічені плани на подальшу співпрацю.

25 квітня відбувся дистанційниймайстер-клас для студентів спеціальності «Журналістика».

Онлайн-зустріч із Людмилою Мазур – випускницею коледжу, а нині керівником відділу комунікацій Астарти була організована в рамках тижня гуманітарно-педагогічного факультету кафедрою соціально-економічних дисциплін. Тема зустрічі звучала так: «Мовчати не можна – говорити. Комунікації в умовах повномасштабної війни. Досвід Астарти».

Активну участь в обговоренні питань теми зустрічі взяли студенти спеціальності. В процесі спілкування Людмила зосередила увагу учасників майстер-класу на важливості ролі достовірного інформування, адже в сьогочасних умовах засоби масової комунікації є ключовим елементом в інформаційній війні, де контроль над інформаційним полем може вирішувати долю війни. Поділившись власним досвідом, вона зазначила, що саме ЗМІ забезпечують громадян достовірною та актуальною інформацією про хід війни та дії влади, а це дозволяє населенню зрозуміти ситуацію та діяти відповідно до неї. І наголосила, що комунікація є ключовим елементом для забезпечення підтримки населення, а уміння ефективно комунікувати з громадянами дозволяє владі забезпечити їх безпеку та довіру.

Захоплені процесом спілкуванням, студенти ставили багато запитань, на які Людмила залюбки відповідала, даючи ґрунтовні поради та рекомендації майбутнім фахівцям. Звернула увагу студентів і на те, що справжній професіонал має продовжувати навчатися, розвиватися і ніколи не зупинятися, незважаючи на те, що відбувається навколо, а також порекомендувала безліч перевірених сайтів, з яких можна брати необхідну інформацію для професійного зростання та додала, що журналісти, піарники – усі вони мають величезну силу та повинні використовувати її з позитивною ціллю не тільки для себе, а й для своєї країни.

Наприкінці спілкування Людмила запевнила усіх присутніх, що нам, українцям, під силу подолати усі труднощі, перемогти ворога та відбудувати свою країну.

Зустріч виявилася доволі продуктивною, адже її тема – актуальна, а питання, що розглядалися на майстер-класі, стануть своєрідною сходинкою до професійного зростання.

Не менш цікавою та актуальною була зустріч здобувачів спеціальності «Право» з доктором Аґнешкою Лапіньскою з Міжнародної Академії Прикладних Наук в Ломжі, Республіка Польща на тему «Як не скоритися? Правила безпеки під час пошуку роботи та виїзду за кордон», яка також відбулася 25 квітня.

Проблема сучасних форм рабства, таких як трудова та сексуальна експлуатація, торгівля людьми, існували в Україні й раніше. Загалом за роки незалежності жертвами примусової праці стали близько 300 тисяч наших співвітчизників. З початком повномасштабної війни ситуація загострилася. Мільйони наших співвітчизників змушені були виїхати за кордон через війну.

Доктор Аґнешка Лапіньска розповіла про правила безпеки під час пошуку роботи та виїзду за кордон. Майбутні правники отримали слушні поради, як не стати жертвою торгівлі людьми, як розпізнати ризиковані ситуації, яких правил слід дотримуватися, аби не потрапити в ситуацію торгівлі людьми, куди звертатися щодо протидії торгівлі людьми, що робити, якщо вас втягнули в ситуацію торгівлі людьми. Доктор Агнешка Лапінська детально проаналізувала алгоритм дій у разі пошуку людини за кордоном.

Зустріч була насиченою і мала цікавий зміст. Сподіваємося на подальшу співпрацю з Міжнародною академією прикладних наук в Ломжі, яка утримує лідируючі позиції в загальнодержавних рейтингах університетів в особі провідних фахівців закладу.

26 квітня кафедрою педагогіки, психології та фахових методик було організоване засідання віртуального круглого столу «Формування національної ідентичності вихованців у закладах дошкільної освіти: теоретичні та практичні аспекти», метою якого булозакцентувати увагу освітянської спільноти та громадськості на сучасних науково-методологічних підходах щодо підготовки майбутніх педагогів до національно-патріотичного виховання підростаючого покоління та формування національної ідентичності вихованців, систематизувати передовий педагогічний досвід.

Із вітальним словом та словами вдячності за освітню співпрацю до учасників круглого столу звернулася Олена Дмитрівна Самборська, доктор філософії, заступник директора коледжу з навчальної роботи.

Пізнавальною була презентація особливостей організації дошкільної освіти в Польщі доктор наук гуманістичних в галузі педагогіки Івони Боравської та кандидата педагогічних наук (PhD), адміністраційного працівника відділу профорієнтації та міжнародної співпраці, ад’юнкта Зої Шарлович (Міжнародна Академія Прикладних наук в Ломжі). Зарубіжні гості висловили від імені польського народу слова підтримки українцям у боротьбі із загарбником за державний суверенітет та національну ідентичність.

До участі в круглому столі також долучилися:

- Рего Ганна Іванівна, кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри дошкільної, початкової та інклюзивної освіти Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти (тема доповіді: «Формування власної ідентичності та міжкультурної сенситивності у майбутніх вихователів закладів дошкільної освіти»);

- Розгон Вікторія Вікторівна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної педагогіки, психології та фахових методик Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії (тема доповіді: «Національно-патріотичний компонент змісту дошкільної освіти України на сторінках педагогічної преси»);

- Мисик Олеся Станіславівна, кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри дошкільної педагогіки, психології та фахових методик Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії (тема доповіді: «Формування національної ідентичності у дітей дошкільного віку в контексті патріотичного виховання»);

- Саврій Юлія Федорівна, доктор філософії, викладач КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського», Колодій Анастасія Іванівна, вихователь ЗДО «Берізка» №1 Барської міської ради, студентка КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського» (тема доповіді: «Педагогічні умови підготовки майбутніх вихователів до формування основ етнокультури в дітей старшого дошкільного віку»);

- Павловська Сніжана Дем’янівна, директор Комунального закладу «Заклад дошкільної освіти №43» Вінницької міської ради (тема доповіді: «Національно-патріотичне виховання в системі дошкільної освіти»);

- Кушта Галина Григорівна, директор закладу дошкільної освіти «Казка» №7 Барської міської ради(тема доповіді: «Національно-патріотичне виховання в умовах закладу дошкільної освіти»);

- Шутко Світлана Василівна, методист закладу дошкільної освіти «Дружба» №8 Барської міської ради (тема доповіді: «Ознайомлення дітей дошкільного віку із народними українськими традиціями»);

- Прохніцька Наталя Дмитрівна, методист закладу дошкільної освіти «Сонечко» №3 Барської міської ради (тема доповіді: «Виховання у дошкільнят патріотичних почуттів до рідного краю»).

Цього ж дня кафедра педагогіки, психології та фахових методик організувала ще один віртуальний науково-практичний круглий стіл «Інклюзія в сучасній початковій школі: досвід впровадження в регіоні».

Мета проведення наукового заходу – акцентуація уваги освітянської спільноти та громадськості на сучасних науково-методологічних підходах та пріоритетах інклюзивної освіти, систематизація досвіду провадження інклюзивної освіти в регіоні.

Запрошені фахівці зосередили увагу присутніх на важливих науково-педагогічних та методологічних питаннях:

- «Інклюзивна освіта в умовах НУШ: проблеми та перспективи» (Молошнюк Людмила Василівна, методист відділу «Ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти» КЗВО «ВАБО», Національний тренер з інклюзивної освіти в Україні);

- «Вчитель в інклюзивному класі: основи взаємодії» (Стрельчук Наталія Олександрівна, директор комунальної установи «Центр професійного розвитку педагогічних працівників Барської міської ради»);

- «Досвід впровадження інклюзивного навчання в Барській громаді» (Береза Ірина Ігорівна, директор Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Барської міської ради);

- «Реалізація корекційно-розвиткового компонента інклюзивного навчання» (Комендра Анжела Миколаївна, фахівець (консультант) інклюзивно-ресурсного центру Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Барської міської ради, вчитель-дефектолог);

- «Навчання дітей з ООП: модифікація навчальних програм» (Коновалюк Олена Олександрівна, учитель математики, асистент вчителя Войнашівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів Барської міської ради);

- «З досвіду роботи асистента вчителя в умовах інклюзивного навчання» (Дирибабчук Маріанна Василівна, асистент вчителя в інклюзивному класі Філії «Заклад середньої освіти І-ІІ ступенів с. Миронівка з дошкільним відділенням» опорного навчального закладу «Заклад загальної середньої освіти I-III ступенів №1 ім. Т. Шевченка» м. Ямпіль Ямпільської міської ради Вінницької області, студентка Коледжу спеціальності 013 «Початкова освіта»).

По завершенню діалогу та обміну досвідом учасники віртуального круглого столу дійшли висновку, що особлива дитина потребує люблячого серця мами, тата, педагога… Лише їх турбота та підтримка допоможуть такій дитині стати щасливою!

27 квітня здобувачі освіти, а також педагогічні і науково-педагогічні працівники коледжу мали змогу долучитися до роботи ХХVІІ Міжнародної науково-теоретичної конференції «Проблеми та перспективи розвитку сучасної освіти в умовах транснаціональних інноваційних змін».

Основними напрямами проблем, запропонованих для обговорення були:

1. Інноваційні трансформації вищої професійно-педагогічної освіти в Україні

2. Вітчизняний і закордонний досвід використання інноваційних освітніх технологій

3. Проблеми фахової підготовки здобувачів вищої освіти в умовах формальної, неформальної та інформальної освіти

4. Реалізація транснаціональних освітніх моделей в контексті педагогіки партнерської взаємодії

5. Психологічний супровід освітнього процесу в умовах воєнного стану

6. Взаємодія вищої освіти та ринку праці.

Привітав усіх учасників та гостей конференції директор Комунального закладу вищої освіти «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського», кандидат педагогічних наук, член-кореспондент Академії міжнародного співробітництва з креативної педагогіки «Полісся» Савчук Петро Несторович.

Щирі вітання учасникам та гостям конференції передали і наші партнери з Міжнародної Академії Прикладних Наук в Ломжі (Республіка Польща) від імені ректора, професора Романа Збігнєва Енглєра, професорсько-викладацького колективу зі словами підтримки українського народу у героїчній боротьбі з російським агресором, а також доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри освіти дорослих Навчально-наукового інституту молодіжної та сімейної політики і соціальної роботи Українського державного університету імені Михайла Драгоманова Барановська Лілія Володимирівна і кандидат педагогічних наук, завідувач сектору наукового та навчально-методичного забезпечення підготовки фахових молодших бакалаврів в системі фахової передвищої освіти відділу науково-методичного забезпечення професійної освіти Державної наукової установи «Інституту модернізації змісту освіти» Ївженко Юрій Васильович.

Цікаві та змістовні доповіді виголосили учасники пленарного засідання конференції, зокрема:

Скиба Юрій Андрійович, доктор педагогічних наук, доцент, заступник директора з наукової роботи Інституту вищої освіти НАПН України. Тема виступу «Електронний рекрутинг (web 2.0) як механізм працевлаштування випускників закладів вищої освіти України»;

Дубасенюк Олександра Антонівна, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри педагогіки, професійної освіти та управління освітніми закладами Житомирського державного університету імені Івана Франка, почесний академік НАПН України, президент, дійсний член АМСКП «Полісся». Тема виступу: «Комунальний заклад вищої освіти «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського – креативне освітнє середовище»;

Отич Олена Миколаївна, доктор педагогічних наук, професор, головний науковий співробітник відділу взаємодії вищої освіти та ринку праці Інституту вищої освіти НАПН України, дійсний член АМСКП «Полісся». Тема виступу «Особливості взаємодії закладів вищої освіти з роботодавцями на сучасному ринку праці»;

Ярошенко Ольга Григорівна, доктор педагогічних наук, професор, головний науковий співробітник відділу взаємодії вищої освіти та ринку праці Інституту вищої освіти НАПН України, дійсний член (академік) НАПН України, академік Академії міжнародного співробітництва з креативної педагогіки «Полісся». Тема виступу: «Трикутник партнерства як запорука дієвості дуальної форми здобуття вищої освіти»;

Сліпчишин Лідія Василівна, доктор педагогічних наук, старший дослідник, доцент кафедри технологічної освіти Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, дійсний член АМСКП «Полісся». Тема виступу: «Духовно-моральний вимір сучасного українського суспільства: у контексті єдності поколінь»;

Ягупов Василь Васильович, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри фізичного виховання Національного університету оборони України, дійсний член АМСКП «Полісся». Тема виступу: «Цінності в освіті: проблеми та перспективи»;

Козлакова Галина Олексіївна, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член АМСКП «Полісся». Тема виступу: «Сучасний стан інформатизації освіти і суспільства: історично-педагогічний аналіз».

28 квітня в рамках тижня гуманітарно-педагогічного факультету було проведено мистецький захід «Мотанка – сакральний символ української духовності». Координатор заходу завідувач кафедри Гуд Ганна Олександрівна забезпечила цікаві зв’язки між мистцями-дослідниками окресленої теми Вінниччини та студентською й учнівською молоддю області.

Викладач образотворчого мистецтва Бондарчук Світлана Леонідівна висвітлила історичні відомості про виникнення ляльки-мотанки як суто українського явища, розповіла про її символізм та різновиди.

Викладач кафедри педагогіки, психології та фахових методик, екологиня Січко Тетяна Йосипівна докладно зупинилась на особливостях подільської традиційної ляльки та розповіла про різні методи її створення в залежності від різновиду та вікової групи, для якої призначалася мотанка.

Директор Комунального закладу «Мурованокуриловецька мистецька школа», мисткиня Новик Оксана Миколаївна поділилася здобутками і своїми, і колег. Розповіла, як вони створюють традиційні обрядові та сувенірні ляльки, та провела практичне заняття майстер-класу за темою заходу.

По завершенні організатори відчули помітну позитивну емоційну віддачу від слухачів, серед яких були і учні та вчителі мистецької школи, і викладачі мистецьких дисциплін коледжу, студентство та адміністрація.

Заходи такого типу збагачують не лише знання української молоді про мистецьку спадщину та про сучасні здобутки у мистецькій сфері народу, але й наповнюються розумінням неосяжного багатства і сакрального значення культурного спадку, що тягнеться своїм ментальним філософським корінням у сиву давнину, черпаючи звідти споконвічну мудрість та миролюбність українського народу

Організаторами наукових та мистецьких заходів тижня гуманітарно-педагогічного факультету були:

Савчук Петро Нестерович, кандидат педагогічних наук, директор Комунального закладу вищої освіти «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського», член-кореспондент АМСКП «Полісся»;

Самборська Олена Дмитрівна, доктор філософії, заступник директора з навчальної роботи, член-кореспондент АМСКП «Полісся»;

Сторожук Антоніна Іванівна, кандидат мистецтвознавства, доцент, вчений секретар, член-кореспондент АМСКП «Полісся»;

Мороз Майя Олександрівна, доктор педагогічних наук, декан гуманітарно-педагогічного факультету, дійсний член АМСКП «Полісся»;

Гуд Ганна Олександрівна, кандидат психологічних наук, завідувач кафедри мистецьких дисциплін, член-кореспондент АМСКП «Полісся»;

Федорчук Наталія Анатоліївна, кандидат педагогічних наук, завідувач кафедри педагогіки, психології та фахових методик, член-кореспондент АМСКП «Полісся»;

Юзько Тетяна Миколаївна, доктор філософії, завідувач кафедри соціально-економічних дисциплін, член-кореспондент АМСКП «Полісся».

Висловлюємо щиру подяку усім викладачам коледжу, які долучилися до організації та проведення заходів тижня гуманітарно-педагогічного факультету, зокрема: Лебединській Тетяні Михайлівні, голові циклової комісії викладачів спеціальності «Журналістика»; Задорожній Ганні Сергіївні, кандидату педагогічних наук; Саврій Юлії Федорівні, доктору філософії; Кабзюк Надії Оксентіївні, викладачу фахових дисциплін спеціальності «Дошкільна освіта»; Кузнєцовій Людмилі Василівні, голові циклової комісії викладачів шкільної педагогіки, психології та фахових методик; Бондарчук Світлані Леонідівні, викладачу образотворчого мистецтва; Січко Тетяні Йосипівні, викладачу фахових методик спеціальності «Дошкільна освіта»; Слободянюк Ірині Юріївні, кандидату педагогічних наук, викладачу інформатики та фізико-математичних дисциплін; Ляхнович Ніні Олександрівні, викладачу інформатики.

У підсумку зазначимо, що, попри буремні часи, які сьогодні переживає Україна, відстоюючи свою незалежність та шлях вільного європейського розвитку, комунальний заклад вищої освіти «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського» продовжує активно виконувати свою науково-просвітницьку місію, займаючи активну позицію на освітньому фронті.

Насичений різноманітними заходами тиждень гуманітарно-педагогічного факультету ще раз засвідчив високий рівень професіоналізму як викладачів, так і студентів коледжу, небайдужість до майбутнього нашої держави, до інноваційного розвитку та вдосконалення вітчизняної науково-освітньої сфери.


Майя Мороз, доктор педагогічних наук,

декан гуманітарно-педагогічного факультету
204 перегляди

Comments


Архів

Краплинки мудрості