top of page

Радіопередача до міжнародного Дня прав людини

Важливі новини, актуальні події, цікава аналітика – усе це звучить на сторінках щотижневої радіогазети коледжу, яку ретельно готують до ефіру студенти спеціальності «Журналістика» під керівництвом викладача філологічних дисциплін Пантелюк Л.В. «Коледж ФМ» урізноманітнює студентські будні, заряджає енергією, інформує, надає можливість поділитися власними думками чи порушити проблему, яка нікого не залишить байдужим.

Студентська радіохвиля пропонує молодіжній аудиторії інформацію не тільки про знакові події, що відбуваються в коледжі. Майбутні журналісти аналізують і доносять до своїх слухачів усе найважливіше, чим живе суспільство. Зокрема 9 грудня звучала тематична радіогазета, присвячена міжнародному Дню захисту прав людини та вшануванню учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС.

Із тривогою в голосі ведучі повідомляють: «14 грудня – день, коли Українська держава вшановує героїчний подвиг учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Це день мужніх та самовідданих людей, які в 1986 році прийняли доленосний виклик, щоб захистити не тільки Україну, але й усе людство від руйнівного впливу 4-го енергоблоку Чорнобильської АЕС, що вийшов із ладу внаслідок аварії.

Силами понад 600 тисяч ліквідаторів за рекордно короткий термін (206 днів) у 1986 році було побудовано об’єкт «Укриття». Це перша захисна споруда, яка дозволила пом’якшити згубний вплив мирного атома, що вийшов з-під контролю.

У квітні нинішнього року відзначили 35-ті роковини від дня катастрофи планетарного масштабу. Від 26 квітня 1986 року – дня, який назавжди змінив історію Чорнобильської АЕС, змінив ставлення до використання мирного атома, змінив долі тисяч людей. Із того часу щоденно в зоні відчуження продовжують боротьбу з наслідками жахливої катастрофи.

Святий обов’язок кожного українця – пам’ятати про учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які є прикладом мужності, самовідданості та високого професіоналізму».

Звучить музична пауза – і ведучі інформують про ще один знаменний день, який відзначають 10 грудня у всьому світі – міжнародний День прав людини. Ще в далекому 1950-му році на засіданні Генеральної Асамблеї ООН засновники цього свята висловлювалися за розширення людських прав, активну пропаганду ідей рівноправності, соціальної відповідальності і взаємодопомоги. Чіткий перелік основних прав закріплено в Загальній Декларації прав людини, прийнятій ООН 10 грудня 1948 року.Без дотримання цих прав неможливе нормальне існування та розвиток жодної особи в суспільстві. Часто їх також називають конституційними правами, тобто такими, що закріплені в конституціях держав.

Готуючи передачу до ефіру, кореспонденти поставили за мету дізнатися, наскільки обізнані студенти коледжу з правами людини і місцем їх регламентації. Значна частина опитаних (84 %) відповіли, що права українців зазначено в Конституції України, але в якій статті – не пам’ятають. Решта респондентів (16 %) не змогли назвати жодного документа, де записано, які права має житель кожної країни. Щодо самих прав, то в першу чергу студенти називали право на життя, освіту, медичне обслуговування, свободу слова та віросповідання, право обирати представників керівних органів і бути обраними до керівних структур.

Отже, інформація, яку підготували майбутні журналісти для учнівсько-студентської аудиторії, сприяла розширенню знань з визначеної теми. Зокрема ведучі радіопередачі зазначили, що в Декларації визначено дві групи прав: перша – громадянські й політичні права, друга – економічні, соціальні та культурні. До громадянських належать: право на життя, право на свободу та особисту недоторканість, право на свободу від рабства, від катувань, право на свободу пересувань, право не вважатись винним до рішення суду, право на недоторканність житла, тайну кореспонденції, невтручання в особисте та сімейне життя, свободу думки, совісті та релігії. Політичні права включають свободу поглядів, свободу отримання та розповсюдження інформації, свободу мирних зібрань та асоціацій, виборчі права, право брати участь в управлінні своєю державою або через вибраних представників.

Друга група прав – економічні, соціальні та культурні – передбачає: право на соціальне забезпечення; право на працю та справедливу винагороду за неї, вільний вибір роботи і захист від безробіття; право створювати профспілки, право на освіту, право на вільну участь в культурному житті суспільства.

У своїх повідомленнях радіожурналісти наголосили, що проблема збереження прав людини не втратила своєї актуальності й сьогодні, а особливо в Україні, де в результаті війни на Сході загинули тисячі людей і щохвилини існує загроза життю мирних мешканців, які залишилися на окупованій території. Захисники рідної землі і звичайні українці, що опинилися в зоні окупації, не тільки позбавлені права на звичайну медичну допомогу, але й зазнають жорстоких знущань.

Боротися за право жити у вільній державі й вільно розпоряджатися власним життям – священний обов’язок кожного українця.

Ольга Бобир,

викладач філологічних дисциплін


30 переглядів

Comments


Архів

Краплинки мудрості

Ми в соцмережах
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page