top of page

ПРАВОВА БЕЗПЕКА ОСОБИ В УМОВАХ ВІЙНИ: РЕАЛІЇ СЬОГОДЕННЯ

17 листопада кафедра соціально-економічних дисциплін КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського», згідно з планом роботи юридичної клініки, провела онлайн-зустріч із професором кафедри права та правоохоронної діяльності Державного університету «Житомирська політехніка» Іваном Григоровичем Богатирьовим – доктором юридичних наук, професором, заслуженим діячем науки і техніки України.

Модерували відеоконференцію Тетяна Миколаївна Юзько, завідувачка кафедри соціально-економічних дисциплін, доктор філософії, і Тетяна Миколаївна Супрун-Ковальчук, кандидат юридичних наук, доцент. Модератори поінформували учасників гостьової лекції про науковий шлях та досягнення професора І.Г. Богатирьова.

Спілкуючись із присутніми, професор Богатирьов представив авторський курс за програмою «Правова безпека особи в умовах війни», де розкрито особливості дотримання особою правової безпеки в умовах війни. Лектор торкнувся низки актуальних питань сьогодення: що являє собою правова безпека в умовах війни, яку модель правової безпеки ми вибираємо, чи пам’ятаємо про правову безпеку в умовах війни, хто в умовах війни є найбільш вразливим. Під час лекції було розкрито питання фізичної, інформаційної, психологічної, фінансової безпеки людини в умовах війни.

Вразили слухачів спогади професора про час перебування в окупації у Чернігові, про те, як усе починалося, як було зруйновано оселі сусідів; про постійні обстріли і жорстокі знущання рашистів над нашими громадянами.

Російсько-українська війна має навчити нас реалізовувати своє право на безпеку. Із цією метою присутнім на онлайн-лекції було запропоновано такі поради:

Порада 1. Ніхто не має права в умовах російсько-української війни нехтувати сигнали повітряної тривоги. Як засвідчило дослідження, дотримання цієї поради зберегло життя тисяч людей.

Порада 2. В умовах російсько-української війни кожен має дбати про власну безпеку та безпеку рідних. Не можна сподіватися тільки на те, що хтось прийде і захистить вас і ваших рідних. Зберіть валізу, речі першої необхідності і тримайте їх напоготові. До речі, саме така поведінка врятувала багатьох людей від насилля і катування.

Порада 3. Найцінніша сьогодні порада всім українцям – не забувати, що робить росія з нами; але зациклюватися на незручностях, зокрема таких, як відсутність світла, газу, тепла, води, не варто і не можна: ворогові це буде тільки на руку; він спить і мріє, щоб нас подолати, принизити, створити умови геноциду.

Порада 4. Оскільки ворог під тиском Збройних сил України змушений був залишити раніше окуповані території, то на згадку про себе вчинив іще один злочин – замінував певні території. Отже, не варто ігнорувати застереження військових та правоохоронних органів про небезпеку перебування в заборонених місцях, оскільки саме це нагадування може зберегти життя.

Порада 5. В умовах російсько-української війни маємо навчитися контролювати свої дії в будь-яких кризових ситуаціях і вирішувати проблему не емоціями та доведенням того, хто більше зробив для Перемоги над ворогом, а своєю одностайністю, згуртованістю, об’єднанням, щоб ворог назавжди забув дорогу на нашу землю.

Порада 6. Якщо ви або ваші рідні під час облоги міста чи перебування в окупації захворіли, будьте обережні і терпимо ставтеся до тих, хто хворіє. Найголовніше – це уникнути контактів із хворим, оскільки, наприклад, такий вірус, як ковід, швидко передається в умовах скупчення людей. Тому, прямуючи до укриття, запасіться профілактичними ліками та водою.

Порада 7. Кожна людина, перебуваючи в реальності російсько-української війни, має сама вирішувати, як їй поводитися в конкретній життєвій ситуації. Це принциповий момент, на якому треба наголосити, оскільки він істотно змінює біологічне мислення кожного з нас. Настає момент істини: що я маю зробити, щоб уберегти себе і свою родину (виїзд у безпечне місце, заготівля води та харчів на певний період часу тощо).

Порада 8. Варто знати, що під час сутички з окупантами, якщо ви вчиняєте спротив, у ворога з’являється бажання якнайшвидше його подолати. Тому він використовує не тільки фізичну силу, але й зброю, застосовує варварські методи впливу: насильство, катування, знущання та приниження. Щоб цього не сталося, потрібно діяти відповідно до кримінальної ситуації. Наприклад відступити, а при нагоді діяти на випередження.

Порада 9. В умовах російсько-української війни активізували свої злочинні діяння шахраї. Шахрайство – це заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (ст. 190 КК України). Щоб уберегти себе від шахрайства, необхідно: обережно користуватися сайтами та інтернет-магазинами, пам’ятаючи, що в них є двійники; не вестися на пропозиції забрати приз, який ви буцімто виграли; перевіряти достовірність повідомлень, які надходять на ваш телефон. Якщо ж ви вже стали жертвою інтернет-шахраїв, то зверніться до найближчого відділку поліції або зателефонуйте.

Отже, щоб зберегти власне життя і не стати жертвою російсько-української війни, маємо усвідомити, що наше життя в умовах війни вартує не так багато. А тому всі свої зусилля маємо спрямувати на захист себе і убезпечення від агресії з боку держави-терориста.

Науковий і життєвий досвід, яким професор І.Г. Богатирьов поділився з учасниками гостьової лекції, безперечно, має велике значення для кожного з нас. В умовах сьогодення не маємо права ігнорувати поради і застереження, які допоможуть захистити себе і зберегти життя – своє і чуже.


Висловлюємо щиру вдячність професорові І.Г. Богатирьову за цікаву і змістовну лекцію та цінні поради слухачам.

Тетяна СУПРУН-КОВАЛЬЧУК, к.ю.н., доцент, доцент кафедри

соціально-економічних дисциплін

135 переглядів

Comments


Архів

Краплинки мудрості

Ми в соцмережах
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page