top of page

Пишімо радіодиктант – і єднаймось у любові до рідної мови!

Щорічно 9 листопада в День української писемності та мови на Першому каналі Українського радіо лунає Всеукраїнський радіодиктант національної єдності. Це вже традиційна загальнонаціональна акція, присвячена українській мові. Варто зауважити, що захід не ставить за мету перевірити грамотність конкретної особи, а задуманий як своєрідний наймасовіший флешмоб осені – акція єднання навколо рідної мови.

Зробімо невеликий екскурс в історію виникнення і становлення цієї вагомої загальнонаціональної події. Перший радіодиктант національної єдності відбувся 24 травня 2000 року до Дня Кирила й Мефодія та з нагоди перепоховання Тараса Шевченка. Але слухачі не зовсім тоді зрозуміли, що треба було робити, тому надсилали свої роботи впродовж усього літа. Тож вийшло так, що перший радіодиктант провели навесні, а переможців визначали восени. А вже наступного року організатори запровадили перші правила: обмежили дату надсилання, висунули певні вимоги щодо оформлення змісту написаного.

Цікаво те, що перші тексти радіодиктантів не створювалися спеціально до події, тому нечесні учасники просто знаходили їх у книжках і переписували.

Також були спроби використання авторських текстів, з авторськими розділовими знаками, що, у свою чергу, викликало негативну реакцію в суспільстві й ледь не призвело до припинення загальноукраїнської акції.

Але потім в історії радіодиктанту відбулося кілька якісних змін, унаслідок яких подія перетворилася на повномасштабне свято – захід із весни перенесли на осінь, чітко прописали дату надсилання робіт, текст почали замовляти спеціально.

У 2014 році рекорд України з наймасовішого написання радіодиктанту на одній локації встановив Київський університет імені Бориса Грінченка.

Із 2015 року радіодиктант існує в телеверсії, а 2017 вперше відбувся стрим зі студії на Хрещатику. Однак диктант залишається саме радіопродуктом: його потрібно писати на слух, уважно дослухаючись до інтонації диктора.

Із того ж 2015 року організатори закликають усіх охочих проводити радіодиктанти в місцевих осередках і тим самим ставати своєрідними співорганізаторами акції.

Текст для радіодиктанту, який зазвичай нараховує 100-120 слів, замовляють спеціально. У ньому немає авторських знаків чи суперечливих орфограм, але при тому їхня загальна кількість висока, тож написати радіодиктант без помилок непросто.

2019 року правила проведення акції зазнали змін: учасники радіодиктанту могли майже відразу перевірити свою роботу. Протягом 15-ти хвилин після завершення читання радіодиктанту його слід було надіслати на електронну пошту, повідомленням у Facebook або Viber, після чого текст був оприлюднений на сайті.

Писати диктант треба лише від руки, але комісія приймає й тексти, написані шрифтом Брайля.

Радіодиктанти не перевіряють на помилки і не повертають, але шукають роботи без помилок і нагороджують учасників, які впоралися із завданням бездоганно.

У грудні відбувається так звана «робота над помилками», коли в ефірі Українського радіо звучать імена переможців, а також відбувається аналіз найтиповіших помилок.

У 2020 році радіодиктант відбудеться 9 листопада. Він буде транслюватися на всіх платформах суспільного мовлення. Текст складатиме Іван Малкович – український поет і видавець, власник і директор видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, а читатиме Римма Зюбіна – українська актриса, телеведуча, громадська активістка (зіграла більш ніж 50 ролей у театрі та 100 ролей у кіно й телефільмах).

До методичної роботи над радіодиктантом національної єдності долучиться українська мовознавиця, докторка філологічних наук, професорка кафедри української мови Національного університету «Києво-Могилянська академія» і провідна наукова співробітниця Інституту української мови Національної академії наук України Лариса Масенко.

Написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності відбудеться в Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського.

Циклова комісія викладачів української і зарубіжної філології вітає користувачів сайту з Днем української писемності та мови і закликає всіх охочих – учнів Обласного наукового ліцею-інтернату, здобувачів освіти і викладачів КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського», – попри дистанційний режим діяльності, узяти участь у ювілейному ХХ Всеукраїнському радіодиктанті національної єдності, який транслюватиметься на всіх платформах суспільного мовлення (телеканал «UA: Перший», Українське радіо, соціальні мережі) від 9.00 до 10.00.

Слободянюк Л. М.,

голова циклової комісії викладачів

української і зарубіжної філології


153 перегляди

Comments


Архів

Краплинки мудрості

Ми в соцмережах
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page