top of page

«МЕТАМОРФОЗИ ТВОРЧОЇ ДОЛІ ПЕТРА НІЩИНСЬКОГО»

Саме під такою назвою 14 листопада в межах культурно-просвітницького івент-проєкту «Музичні мандри» пройшла гостьова лекція Марини Василівни Долгіх – кандидата мистецтвознавства, заслуженого діяча мистецтв України, члена Національної спілки композиторів України, викладача-методиста Кропивницького музичного фахового коледжу.Пані Марина є знаною науковицею в галузі музичної регіоналістики, дослідницею становлення музичного професіоналізму Єлисаветградського краю, музична історія якого береже пам’ять і про подолянина Петра Ніщинського. Музикознавці, освітяни, викладачі, студенти і магістранти з різних куточків України мали можливість більше дізнатися про П. Ніщинського як творчу особистість і відчути його значущість в історії української музики. Незважаючи на всю трагічність життя композитора, доля судила йому стати «Прометеєм української культури» (Ярослав Стех) і навіки закарбувати на скрижалях національно-культурного відродження України дух козацтва, промовисто переспівати українською мовою Гомерові історії, яскраво засвітити на сцені театру корифеїв українські звичаї і традиції в славетних «Вечорницях» (музичній картині до п’єси Тараса Шевченка «Назар Стодоля»).

Під час гостьової лекції пані Марина фахово презентувала результати власних джерелознавчих знахідок і дослідження архівних матеріалів музичного доробку композитора, які допомагають зрозуміти непрості етапи творчого становлення «великого Майстра тонів» (Іван Франко). Науковиця вперше представила віднайдені в архівах бібліотеки Вернадського нотні видання романсу «Нудьга» та обробки народної пісні «Козак Софрон»; продемонструвала запис славетного хору «Закувала та сива зозуля», у якому радянська влада намагалася змістити акценти і приховати справжній зміст та ідею твору; розповіла про дружні стосунки П. Ніщинського з діячами театру корифеїв у Єлисаветграді; показала унікальні фотоматеріали з життя славетного композитора.

Обсяг пізнавальної інформації, глибина розкриття теми і високий професіоналізм пані Марини викликали в слухачів зацікавленість і спонукали до діалогу з музикознавицею.

Знаково, що на лекції була присутня Марія Михайлівна Лаврик, заступник директора з виховної роботи Ворошилівського ліцею, яка опікується шкільним куточком-музеєм П. Ніщинського в с. Ворошилівці (місце, де похований композитор). Інформація двох дослідниць творчості композитора підкреслила необхідність проведення нових генеалогічних вивчень його родини в архівах.

На гостьову лекцію завітали члени Національної спілки композиторів України Кузик Валентина Володимирівна, музикознавиця, доктор філософії мистецтва, старша наукова співробітниця відділу музикознавства Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України, лауреатка премії імені Миколи Лисенка, та Німилович Олександра Миколаївна, музикознавиця, доцент музично-теоретичних дисциплін та інструментальної підготовки Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка, а також Прокопович Тетяна Юріївна, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри історії, теорії музики та методики музичного виховання Інституту мистецтв РДГУ.

Проведення гостьових лекцій з історії української музики і музичного краєзнавства вкрай важливе для сучасної молоді, адже вони сприяють зміцненню національної свідомості, набуттю світоглядних знань про українську культуру, її духовні витоки; дозволяють пізнати музичну спадщину рідного краю, створюють підґрунтя для активної участі у творчому діалозі.

Щиро дякуємо Марині Василівні Долгіх за змістовну і захопливу розповідь про Петра Івановича Ніщинського – нашого подільського Одиссея, ім’я котрого золотими літерами сяє в історії української культури. Зичимо науковиці наснаги і нових відкриттів на духовній ниві музичної історії України.

Ірина ДІКУН, кандидат педагогічних наук,

старший викладач кафедри мистецьких дисциплін

359 переглядів

Comments


Архів

Краплинки мудрості

Ми в соцмережах
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page