Театрально-декораційне мистецтво – вид образотворчої творчості, пов'язаний з художнім оформленням театрального спектаклю, тобто створенням на театральній сцені життєвого середовища, у якому діють герої драматичного або музично-драматичного твору, а також вигляду самих цих героїв. Основні елементи театрально-декораційного мистецтва – прикраси, освітлення, бутафорія і реквізит, костюми і грим акторів – становлять єдине художнє ціле, що виражає зміст і характер сценічної дії і підпорядковане задуму вистави. Театральні декорації дають можливість глядачеві зануритись атмосферу. Без певного реквізиту картина буде неповною. Та й акторам легше передати емоції, коли на сцені створена потрібна атмосфера. Декорації допомагають повною мірою занурити глядача в сюжет, забезпечують можливість акторам цілком і повністю передати суть постановки, створити настрій поданням і відкрити горизонти творчості для тих, хто займається оформленням сцени для виступів.
Коли в театрі піднімається завіса і починається вистава, глядачі поринають у сценічну історію і навіть не замислюються, як створювалася, наприклад, стіна будинку чи українська піч. «Магія», що виникає непомітно, вимагає від художників-декораторів важкої праці: створення ескізу, продумування матеріалів для декорації, створення каркасу, передача матеріальності, художнє оздоблення у відповідних техніках. Ця праця потребує терплячості, точності, виваженості, художніх здібностей. Шлях від ескізу до оформлення сцени пов'язаний з пошуками найбільшої виразності декорації і її художньої завершеності.
Студенти 21-ОМ групи Гуцалюк Євгеній, Дзема Валерія, Мазур Каріна, Щепковська Дарʼя спробували себе в ролі художників-декораторів: разом із кураторами зі створення декорацій Богуцьким Сергієм Петровичем та Романюк Альоною Миколаївною упродовж місяця творили «магію» над майбутньою українською хатою. Робота була тривалою і не зовсім легкою, проте цікавою і пізнавальною. За ескізом та розрахунками потрібних матеріалів було зроблено каркас печі, стін і дверей, оздоблено їх пінопластом та ДВП. Виготовлені декорації майстри розписали яскравими кольорами, що надало речам автентичності та вдихнуло в них життя. Студенти разом зі своїми наставниками поринули у світ прекрасного через важку працю, результат якої потішив не лише самих творців декорацій, а й глядачів вистави: 1 грудня в КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського відбулася благодійна вистава «Вечорниці» П. Ніщинського в межах Всеукраїнського мистецького івент-проекту «Музичні мандри»; це був презентаційний етап культурно-просвітницького проєкту «Петро Ніщинський: духовні скрижалі пам'яті», який завершився постановкою «Вечорниць» за мотивами однойменної музичної картини Петра Ніщинського до драми «Назар Стодоля» Тараса Шевченка.
Альона РОМАНЮК,
викладачка мистецьких дисциплін
Comments