top of page

День української писемності та мови

9 листопада українська громада відзначає велике духовне свято – День української писемності та мови, що яскраво засвідчує багатолітній тернистий шлях розвою рідного слова і його безсмертних творців.

Мова відіграє важливу роль у консолідації суспільства, його самоідентифікації; вона є одним із головних здобутків культури кожного народу. Фундатором сучасної літературної української мови вважаємо Івана Котляревського; проте найбільший вклад у формування єдиної мовностилістичної системи української мови, її піднесення до загальнонародного рівня належить Тарасові Шевченку. Сьогодні українська мова є рідною для понад 40 мільйонів людей, які мешкають в Україні та світі, і однією з найпоширеніших серед слов’янських мов.

День української писемності та мови встановлено 9 листопада 1997 року, коли Президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав Указ «Про День української писемності та мови». В Указі зазначено: «Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам'яті Нестора-Літописця».

Традиційно в День української писемності та мови відзначають найкращих популяризаторів українського слова; заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою; проводять регіональні тематичні конкурси тощо. У цей день стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика і проходить Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, що має на меті об’єднати всіх небайдужих навколо українського слова, популяризувати рідну мову.

21-й Всеукраїнський радіодиктант національної єдності відбудеться 9 листопада з 10.00 до 11.00. Цьогоріч текст радіодиктанту напише і прочитає в ефірі письменник Юрій Андрухович.

Науковою консультанткою проєкту вдруге буде професорка кафедри української мови Києво-Могилянської академії і провідна наукова співробітниця Інституту української мови НАН України Лариса Масенко.

Особливість цьогорічного диктанту в тому, що «Українське радіо» стане майданчиком для суспільного діалогу. У хабі «Українського радіо» впродовж тижня перед виходом проєкту в ефір відбувалися публічні дискусії з мовних питань. Зокрема проходило обговорення мовного законодавства, мовних квот.

Радіодиктант транслюватимуть наживо «Українське радіо», радіо «Культура», телеканал «UA: Перший» та інші платформи Суспільного мовлення. Дмитро Хоркін, член правління Національної суспільної телерадіокомпанії України, відповідальний за платформу радіо, зазначив, що Суспільне запросить писати радіодиктант президента, народних депутатів, міністрів, прем'єр-міністра, діячів культури.

Уже стало доброю традицією проводити в стінах Комунального закладу вищої освіти «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені М. Грушевського» заходи, присвячені Дню української писемності та мови. Цьогоріч за мету було поставлено проаналізувати історію виникнення української писемності, згадати тернистий шлях боротьби української мови за незалежність, розповісти про Міжнародний конкурс з української мови імені П. Яцика і заохотити студентську та учнівську молодь до участі в ньому, популяризувати Всеукраїнський радіодиктант національної єдності.

Захід підготували і провели разом із куратором здобувачі освіти 1-БДШ групи.

Допомагали в організації та проведенні свята викладачі: Белецька Н.Г., Зеленюк С.В., Пантелюк Л.В., Дяченко Г.П., Мілінчук А., – а також студенти 1-БДШ групи: Абраменко В., Пастушина В., Фролова Н., Федоренко А.; 1- МБШ групи: Колодій О., Блідченко С.; 41-Ш групи: Грисюк Ю., Дубель Г., Лопатюк С., Пенцак Т., Лихопій Л.; 42-Ш групи: Грубюк А., Свірнюк К., Рожко О.; І-БМ групи: Заболотний Б., Бронюк В.; 41-Ж групи: Леонова Л., Булич Н.; 21-Ш групи: Овчінніков В.; 31-М групи: Мацуляк М.

Вікторія Поберецька, куратор 1-БДШ групи117 переглядів

Comments


Архів

Краплинки мудрості

Ми в соцмережах
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page