top of page

День визволення України від фашистських загарбників


Щорічно 28 жовтня вся українська спільнота відзначає День визволення України від фашистських загарбників. Уперше в державному календарі це свято з’явилося у 2009 році. Відзначати пам’ятну історичну дату на всеукраїнському рівні запропонував тодішній міністр економіки Сергій Тігіпко. Сталося це 15 жовтня, а 20 жовтня його ідею підтримав третій президент України Віктор Ющенко, підписавши указ № 836/2009 про внесення до календаря нового державного свята. Згідно з офіційним формулюванням, воно встановлене «з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, а також вшанування героїчного подвигу і жертовності українського народу під час Другої світової війни». День у календарі обрано не випадково: історики вважають, що саме 28 жовтня 1944 року з території України було остаточно витіснено війська нацистської Німеччини та її союзників.

Варто згадати, що за п’ять років до офіційного запровадження Дня визволення України від фашистських загарбників (2004 р.) у Києві відбувся військовий парад, присвячений 60-річчю пам’ятної історичної події, у якому брала участь бойова техніка часів Другої світової війни.

Як відбувалося визволення України від німецьких загарбників?

Під час Другої світової війни (1939-1945 рр.) на території України точилися битви, багато з яких мали особливо важливе значення для звільнення Європи від нацизму і безпосередньо впливали на перебіг бойових дій.

Перші населені пункти нашої держави в районі Східного Донбасу радянські війська звільнили від фашистської армії в грудні 1942 року.

3 серпня 1943 року було звільнено Харків. У вересні-жовтні цього ж року відбувалася одна з найбільших військових операцій у світовій історії – битва за Дніпро, кульмінацією якої стало вигнання фашистів з Києва.

Закінчила цей етап Другої світової війни Східно-Карпатська операція, що розпочалася 9 вересня 1944 року. 27 жовтня радянські війська визволили Ужгород, а 28-го вийшли на лінію теперішнього західного кордону України.

Усього в 1943-1944 роках Збройні сили СРСР провели на території України 15 наступальних операцій, у яких було задіяно майже половину особового складу радянських військових сил – понад 2,3 мільйони осіб.

У День визволення України від фашистських загарбників, як і під час травневих свят, ми вшановуємо подвиг ветеранів і тих відважних воїнів, які в лавах двох армій – Червоної та Української повстанської – віддали своє життя, виганяючи нацистів за межі нашої Батьківщини.

Мороз М.В., голова циклової комісії

викладачів соціально-економічних дисциплін

88 переглядів

Comentários


Архів

Краплинки мудрості

Ми в соцмережах
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page