top of page

«Відновне правосуддя для неповнолітніх»: бінарна онлайн-лекція для майбутніх правників

Партнерство з установами, підприємствами та організаціями, які є потенційними роботодавцями для молодих спеціалістів, набуває все більшого поширення в КЗВО «Барський гуманітарно-педагогічний коледж імені Михайла Грушевського». Цей вид діяльності забезпечує мотивацію здобувачів освіти до практичного застосування знань, навичок та вмінь; розвитку аналітичних здібностей і креативності.

Третього грудня 2021 року відбулася бінарна онлайн-лекція на тему «Відновне правосуддя для неповнолітніх: набутий досвід та перспективи розвитку», організована для здобувачів спеціальності 081 «Право» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти в рамках вивчення дисципліни «Адвокатура та прокуратура України» і здобувачів третього й четвертого курсів рівня «Фаховий молодший бакалавр» в рамках вивчення дисципліни «Кримінальний процес». Навчальне заняття спільно провели Юзько Тетяна Миколаївна, завідувач кафедри соціально-економічних дисциплін, доктором філософії, та Орищук Сергій Юрійович, керівник Барського бюро безоплатної правової допомоги.

Бінарне заняття забезпечило можливість і лекторам, і здобувачам освіти для розширення меж творчої діяльності та розвитку вмінь застосовувати набуті знання в нестандартних умовах. Було розглянуто особливості інституту провадження в справах щодо неповнолітніх осіб, актуалізовано питання вчинення кримінальних правопорушень неповнолітніми особами; проаналізовано причини та умови, які сприяють скоєнню суспільно-небезпечного діяння останніми.

Юзько Т. М. зазначила, що відновне правосуддя важливе не лише для неповнолітніх, а й для всього суспільства. Якщо неповнолітні потрапляють за ґрати, виникає великий ризик того, що правопорушення будуть повторюватися. Натомість відновне правосуддя дає можливість повернутися до нормального життя. Це світова практика, яка в багатьох країнах закріплена на рівні законодавства.

Орищук С. Ю. ознайомив слухачів із пілотним проєктом «Програма відновлення для неповнолітніх, що є підозрюваними у вчиненні злочину». Актуальність проєкту зумовлена змінами в галузі права: із 2019 року в нашій державі визначено альтернативний шлях – примирення неповнолітнього правопорушника з потерпілим, відновлення соціальних зв’язків із суспільством. Сергій Юрійович розповів студентам про механізм реалізації Програми відновного правосуддя для неповнолітніх, зокрема наголосив на основних вимогах, за яких неповнолітніх може бути звільнено від кримінальної відповідальності: наявність потерпілого – фізичної чи юридичної особи; неповнолітній уперше вчинив кримінальний проступок чи нетяжкий злочин; неповнолітній визнав вину; згода сторін – неповнолітнього та потерпілого на участь у Програмі. Студенти дізналися, що Програма передбачає залучення неповнолітнього до суспільно корисної роботи, його участь у гуртках і секціях. Працюють із ним кваліфіковані спеціалісти установ, які здійснюють соціальний захист неповнолітніх, органів пробації та інших компетентних органів. За результатами процедури медіації, можливе укладання угоди про примирення, яку прокурор або долучає до матеріалів справи, котру передає до суду, або приймає рішення про закриття кримінального провадження, а в разі непримирення сторін – подає матеріали кримінального провадження до суду. Окрім того, неповнолітній має право на процедуру медіації і під час судового розгляду справи, про що він або його представник може заявити суду.

Заняття відбулось у формі жвавої і конструктивної дискусії. Орищук С. Ю. поділився досвідом роботи та особливостями практики відновного правосуддя; звернув увагу студентів на те, що задля успішної реалізації проєкту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» Регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги залучають до співпраці нових партнерів – психологів; громадські організації, діяльність яких спрямована на ресоціалізацію неповнолітніх; ювенальних прокурорів.

Студенти поставили лекторові ряд запитань, що стосувалися наслідків процедури медіації для неповнолітніх і відмінностей звільнення від кримінальної відповідальності за правилами Кримінального кодексу України та в межах Програми відновлення, на які отримали детальні відповіді.

Онлайн-лекція була цікавою, інформативною і викликала активне обговорення серед здобувачів. Практичні поради фахівців у галузі права стануть у нагоді нинішнім студентам, оскільки мають прямий стосунок до сфери професійної діяльності, яку вони обрали.

Наталя Бурятинська, голова циклової комісії

викладачів правових дисциплін68 переглядів

Comments


Архів

Краплинки мудрості

Ми в соцмережах
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square
  • Twitter Basic Square
bottom of page